Perşembe , 30 Haziran 2016
Son
Buradasınız: Anasayfa » GÜNCEL » Bilişim – İnternet Suçu Şikayeti Nasıl Yapılır?

Bilişim – İnternet Suçu Şikayeti Nasıl Yapılır?

Bilişim suçları ihbar yollarıBilişim – internet suçlarını ilgili yerlere şikayet edebilmeniz için 2 yöntem var. Bunlar;

1- Bilişim Suçları Savcılığına Başvurabilirsiniz

Bilişim Suçları Mahkemesi konuya göre ayrılıyor. Örneğin mail yolu ile hakaretle bilişim suçları ilgilenirken, herhangibir sitede size hakaret ediliyorsa bununla basın savcılığı ilgileniyor. Kısaca prosedürüne göre değişiyor.

2- Bilişim Suçları ve Sistemleri Müdürlüğüne Başvurabilirsiniz

İşinizi hızlandırmak istiyorsanız direk olarak bilişim suçları savcılığına gidebilirsiniz ancak ben savcılıkla uğraşmam derseniz Bilişim Suçları ve Sistemleri Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

Şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili olarak yapılacak çalışma neticesinde ISP(İnternet Servis Sağlayıcının) yurt dışında bulunması durumunda Adli Makamlar tarafından yapılacak olan Adli İstinabe ile konunun takibi yapılabilmektedir.

Nasıl Başvurulur?

Başvuru yaparken önemli noklatalardan biri size hakaret yapılan yeri günü saati ile açık bir şekilde belirtmeniz gerekir. Örneğin mail yolu ile hakaret geldiği taktirde mailin geldiği gün saat ve dakikayı görüntülü olarak göstermeniz gerekir. Bu belgelerin 3 tane fotokopisini alarak savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Savcılıktan aldığım bilgiye göre gmail hesabına yapılan hakaretleri bulmanın daha zor olduğunu belirttiler. Hotmail adresinize yapılan hakaretlerde daha kolay sonuca ulaşılıyor.

Bilişim Suçlarına Hangi Durumlar Girer?

Suçların türleri TCK da suç teşkil edecek tüm suçları kapsaya bilmekte veya bu suçlara zemin hazırlamaktadır. Suçların işleme şekilleri;

Hakaret, küfür, kredi kartı yolsuzlukları, sahte belge basımı, bilgilerin çalınması ve buna bağlı olarak devam edebilecek suçları kapsamakla, birlikte bunlarla sınırlı olmayıp, günden güne değişiklikler göstermektedir. İl Emniyet Müdürlüğümüz Bilgi İşlem Şube Müdürlüğümüz 1999 yılından itibaren değişik birimlerden ve Cumhuriyet Başsavcılıklarından gelen talepler doğrultusunda çalışmalarına başlamıştır. 1999 yılında başlayan çalışmalarımız talebin atması nedeniyle Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü içerisinde bulunan Bilgi Sistemi Büro Amirliği bünyesinde çalışmalarını sürdürmüştür. 2002 yılından itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde İnternet ve Bilişim Suçları Şube Müdürlüğün kurulması sonucu taşra teşkilatı olarak Şube Müdürlüğümüz içerisinde Bilişim Suçları Büro Amirliği adı altına çalışmalarını sürdürmektedir.

Ülkemizde Bilişim Suçları ile yapılan mücadelede yaşanan yoğunluk, bilişim alanında hizmet veren birçok firma ve kurumun genel merkezlerinin veya temsilciliklerinin İstanbul’da bulunması nedeni ile Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Bilişim Suçları Büro Amirliğinin kapatılması ve BİLİŞİM SUÇLARI VE SİSTEMLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNÜN kurulması İçişleri Bakanlığının 25/04/2007 tarihli onayı ile uygun görülmüştür.

5651 sayılı İnternet ortamında yapılan yayınların düzelenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında Kanun (Kanun No. 5651 Kabul Tarihi : 4/5/2007)

Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık TCK 503-507: Dolandırıcılık ve İflas

Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik TCK 316-368: Sahtecilik Suçları

Kanunla Korunmuş Bir Yazılımın İzinsiz Kullanımı 5846′nolu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK)

Yasadışı Yayınlar TCK 125-200: Devletin Şahsiyetine karşı cürümler;

TCK 480-490: Hakaret ve Sövme Cürümleri

TCK 426-427: Halkın ar ve haya duygularını inciten veya cinsi arzuları tahrik eden ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı: ve diğer anlatım araç ve gereçleri.

Bilgisayar Sistemlerine ve Servislerine Yetkisiz Erişim ve Dinleme “Bilişim Alanında Suçlar TCK 525a, b, c ve d”. Maddeleridir.

YENİ TCK’DA BİLİŞİM SUÇLARI

1 Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni TCK’nın kapsamında, bilişim sistemlerine karşı işlenen suçları da gerekçeleriyle birlikte yer alıyor.

Bilişim sistemine girme, sistemi engelleme,bozma, verileri yok etme veya değiştirme, tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması kapsamındaki suçları tanımlayan kanun maddeleri TCK’nın 243 -246.maddelerinde yer alıyor.

Bilişim sistemine girme

MADDE 243. -

(1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.

(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme

MADDE 244. -

(1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen, bozan, sisteme hukuka aykırı olarak veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen, erişilmez kılan, değiştiren, yok eden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(3) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması hâlinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması

MADDE 245. -

(1) Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılır.

(2) Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması

MADDE 246. – (1) Bu Bölümde yer alan suçların işlenmesi suretiyle yararına haksız menfaat sağlanan tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

Kaynak: kısmen içerikte küçük değişiklikler yapmış olsamda kaynak domatessuyu.com dur.

23 yorum

 1. burdan ihbarda bulunuyoruz ama netice yok neticesi olsa bu kadarda suc işlenmez!!

 2. bu tip sitelere üye olup para veren arkadaşlar hiç bir kadın fotoğrafını yayınlayıp üstüne para verip jigolo aramaz nerde yaşıyorsunuz siz ya!!

 3. islami evlilik gönülden sevenler adı altında hayali kişiler partnerler üreterek insanları para karşılıgı üye yapıp dolandırıcılık yapıyorlar.bunların bu Dünyada kazanmış oldukları bir kıredileri olmadıgı için Allahın verdigi dini kullanarak insanları sömirüp,dolandırıyorlar

 4. leyla gençaslan

  Arkadaşlar acil tarafından yardım bekliyorum sizlerden. Eskiden tanıdığım biri benim facebook hesabıma girmeye çalışıyor. Tabi bu kişiyi siberden tanıyorum. Kavga ettik konuşmuyoruz şimdi benden intikam almaya çalışıyor. Mail adresimi değiştirdim herşeyi yaptım ama tekrar girmesinden korkuyorum. Elimde çektiğim 2 tane resim var şuan. Ne yapmalıyım nereye başvurmalıyım ? Allah rızası için yardım edin. Ev adresinide biliyorum bu şahısın

 5. kırmızı yol üyeliğim YANLIŞ AÇILMIŞ İPTAL EDİN DİYE DEFALARCA YAZDIM İPTAL EDİLMİYOR SİTENİN İÇİNDEKİ ÜYELİK İPTAL TUŞU ÇALIŞMIYOR TELEFONLAR YANLIŞ MUHATAP YOK
  NE YAPMALIYIM BIKTIMM GELEN MAİLLERDEN CEEBİME BİLE GELİYOR …..

 6. kirmiziyol.biz site sahipleri pazartesi günü telofunuz adresinizi Savciliga gidip şikayet etcem dolanricilikda baska birsey yapmıyorsunuz elimden geldi kadar sitenizi kaaptircam bunun içinde özel avukat tutcam ben 100 tl mi sizden 10 kati kadar çıkartacam

 7. BEN şunu sormak isdedim metin2.org bu oyun sitesi onlayn ve burda bazi kişiler pkk senpatizanı ve pkk li kişilerin ismini aciyor ve normelde bu oyun kuralinda yasak ama benim şikayetime oyun bakmiyor cevap bile vermiyor oyunda pkk li kişilerin isimlerini aciliyor ne yapmam gerek savcilaga mi vercem yoksa bilişim suclari savciligina mi

 8. merhaba bende bir siteden dolandırıldım facebookta üstte flört et diye bir kısım var bende oraya tıkladım zoosk.com diye bir site var mesajlaşmak ve gold üye olmak için siteye para yatırdım ücreti aldıktan sonra hemen beni engellediler emniyete gittim ama birşey yapamıyorlar başka nereye şikayet edebilirim ?

 9. bende dolandırıldım KIRMIZIYOL diye siteye kredi kartıyla ödeme yaptım yanlız kendilşeri zorla aradılar acil numaramı kredi kartı numaramı vs bende üye oldum şimdi iptalda olamıyorum paramı gere istiyorum allah rızası için ramdımcı olun..ne yapmalıyım

 10. kirmiziyol.org dolandırıcılarının kullandıkları telefon numaraları.
  aradıkları: 441 916451565 (güya ankaradan arıyormuş.)
  mesaj attıkları: 0531 7907381 (hep mesajlar.teklifler vs.vs.)

 11. merhaba arkadaşlar.kırmızı yol,reel jigolo gibi sitelere kesinlikle üye olmayın.birde arkadaşlık sitelerin.hepsi palavra ve dolandırıcı.şerefsizler

 12. çok özel görüntümle beni tehdit ediyorlar siberden tanıdıgım biri ne yapmalıyım

 13. slm kırmızı yola üye olmadan her gün mesaj sohbet isteği geliyordu gold üye oldum hic bir şey yok neden üye olmadan gliyordu insanlar kandırılıyormu gold üye olsun diye insanları böyle madur ediyorsunuz böyle iş olurmu insanlar kandırılıyor

 14. merhabalar ben de kırmızıyol mağduruyum.üye oldum fakat şuan üyeliğimi iptal etittemiyorum lütfen yardım edin.üyelik iptali yazısnaa tıkladığım halde üyeliğim iptal edilmiyor ne yapmam gerekiyor acebaa yardımlarınz için şimdiden teşekkrler.

 15. benim durumum kırmızıyol jigolo üyesi olcam ama korkuyorum teklifim benim 1500 liraydı bayanın biri bana 850 lira teklif etti ama 89 lira yatırmam gerekiyomuş kaydoldugum yere ondan sonra bayana mesaj atabiliyomuşum sahtekarlık gibi geldi bana bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen

 16. benim msnmi almışlar ve adıma msn de yzışmışlar ileri geri ama bilişim suçu hiçbirşey yapmıyor başka bir yolu varmıdır.

 17. biri benim adıma sahte fake açmış ve ahlaksız konuşmalar yapılıyo agzımada bilişim suçlarına şikayet ettim ama ses yok kimsenin umrunda degil kişisel haklarıma saldırı var yardımcı olunmazsa daha yasal yollara baş vurmayı düşünüyorum

 18. kırmızı yol arkadaşlık ve dul bayanlar jigolo hattına üye oldum benden 155 tl para aldılar bu servisin kesinlikle dolandırıcılık sitesi olduğunu anladım ama geç oldu lütfen ben bir aptallık ettim yardımlarınızı talep ediyorum ve incelenmesini istirham ediyorum.. başka kişilerin bu hatayı yapmadan sizlerin bu konuya el atmanızı rıca ediyorum

 19. Facebook yardım merkezinden mail atmayı deneyin isterseniz… http://www.facebook.com/help/?page=1023

 20. facemi çaldılar benm adımla küfür ve erotik videolar yayınlıyorlar

 21. benimde face adresimi biri çalmış ben dondurmuştum ama şimdi çalan kimse girip kullanabiliyorum resimlerim falan var içinde ne yapmam gerekiyo lütfen yardım edermisiniz

 22. ayser hanım facebook öncelikle yönetimine başvurabilirsiniz. yada makalede anlatıldığı gibi gerekli mercilere başvurabilirsiniz. Kişiye isterseniz durumun ciddiyetini mesaj atın (gerekli görürseniz bu makalenin linkinide atabilirsiniz) ve gelecek cevapların ekran görüntülerini de çekin işinize yarayabilir daha sonra…

  Kolay gelsin.

 23. adıma acılan 2 bir sahte face adresı varr.sürekli sacma sapan mesajlar gönderipp.duryoo.benım resımlerımı calmışş.acıp kapıyo süreklı face adresını…bu kısının asıl kımlığını nasıl öğrenebılırımm.lütfen bana yardımıcı olursanız cokk sevınırım..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>