Çarşamba , 29 Haziran 2016
Son
Buradasınız: Anasayfa » GENEL » Mersin Üniversitesi Kayıt İçin Gerekli Belgeler (2011-2012)

Mersin Üniversitesi Kayıt İçin Gerekli Belgeler (2011-2012)

2011 – 2012 Eğitim Öğretim Yılında
ÖSYM Tarafından Üniversitemize Yerleştirilen Öğrencilerimize
DUYURU

Yeni öğrencilerimizin kesin kayıtlarını tamamlayabilmeleri için aşağıdaki adımları izlemeleri gerekmektedir.

1. Öğrenci Numarası Öğrenme
Yeni öğrencilerimiz, http://oibs.mersin.edu.tr/ adresinde bulunan Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi (ÖİBS) Giriş ekranında bulunan “Öğr. No. Bul” tuşuna basıp TC Kimlik No ve Doğum Tarihi bilgilerini girerek öğrenci numaralarını öğrenebilirler.
Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi (ÖİBS)’ye Firefox yada Google Chrome’dan giriş yapınız. Yüklü değilseler lütfen bilgisayarınıza kurunuz.

2. Ön Kayıt ve Ödemeler
2009 – 2010 eğitim öğretim yılından itibaren üniversitemiz yeni öğrenci kayıtlarında “Ön Kayıt” uygulaması yürütülmektedir. Ön kaydını yapmak isteyen öğrenciler, ÖİBS’e girebilmek için Kullanıcı Adı olarak Öğrenci Numaralarını, Şifre olarak da TC Kimlik Numaralarını girerek oturum açabilirler. (Sisteme girdikten sonra ilk olarak hesap güvenliğinin sağlanabilmesi için şifrenin değiştirilmesi önerilir. Bunun için sol üst köşede yer alan “Ayarlar” menüsünden “Şifre Değiştir” seçeneği kullanılmalıdır. Yeni şifrenin tahmin edilmesi güç, rakamlar ve harflerden oluşan en az 8 karakterlik bir şifre olması önerilmektedir.)
“Hoş Geldiniz” başlığının sağında bulunan “Ön Kayıt Formu” eksiksiz doldurulduktan sonra kaydedilmelidir. (Ön Kayıt Formunda herhangi bir bilgi girişi eksik bırakıldığında Kaydet tuşu aktif olmayacaktır. Bilgilerin doğruluğu ileride bir sorunla karşılaşmamanız bakımından oldukça önem taşımaktadır. Örneğin ev telefonunuzun olmaması durumunda bir yakınınızın ev telefonunu mutlaka yazınız.) Ön kaydını tamamlayan öğrencilerimiz 23 Ağustos 2011′den itibaren herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek Katkı Payı ve Kimlik Ücretlerini ödeyerek 2 kopya halinde dekontlarını kesin kayıtta ibraz etmek üzere muhafaza etmelidir. (Ödeme için bankaya ön kaydın ertesi günü gidilmesi önerilmektedir.)
Ayrıca, ön kayıt ekranından yazdırılacak 1 adet “Kayıt Belgesi” ve 2 adet “Kayıt Bilgi Formu” da kesin kayıt esnasında ibraz edilecektir.
Katkı payı ödemelerinin banka tarafından tahislatları henüz başlamamıştır. Başlama zamanı için lütfen bu duyuruyu takip ediniz. Tahsilatların başlamasına mütakiben Ziraat Bankasına gidip öğrenci numaranızı vermeniz yeterli olacaktır.

3. Kesin Kayıt
Üniversitemiz web sayfasından duyurulan yer ve tarihte (Kayıt Yeri ve tarihi için tıklayınız) (İlçe okullarına yerleşen adayların kayıtları kendi okulları tarafından ilçelerde yapılacaktır) kesin kaydınızı yaptırmak üzere aşağıda belirtilen belgelerle birlikte hazır olun. (Kayıt Yeri Krokisine ulaşmak için tıklayınız)
Mezun olduğunuz okuldan aldığınız diplomanın aslı veya yeni tarihli mezuniyet belgesi. (Belgenin aslı gerekmektedir. Noter onaylı da olsa hiçbir kopyası kabul edilmeyecektir)
0,8 katsayısından veya ek puandan yararlanmış ya da sınavsız geçişle yerleştirilmişseniz, ancak diplomanızda veya mezuniyet belgenizde mezuniyet alanınız belirtilmemişse, hangi okuldan mezun olduğunuzu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezunların diplomalarında okul adı olarak diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
1989 ve öncesi yıllarda doğmuş erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak Askerlik Durum Belgesi
2 adet 4,5cm x 6cm boyutunda fotoğraf. Fotoğrafların arkasına öğrenci numaranızı, adınızı ve soyadınızı yazın.
Katkı Payının ödendiğini gösterir banka dekontu
Öğrenci Kimlik Kartı ücretinin ödendiğini gösterir banka dekontu
Tıp Fakütesi, Sağlık Yüksekokulu ve Beden Eğitimi ve Spor Y.O’na yerleşen öğrenciler için Tam Teşekküllü Kamu Hastanelerinden alınacak Sağlık Raporu
Kayıt Belgesi (ÖİBS Ön Kayıt ekranından yazdırılacak)
Kayıt Bilgi Formu (ÖİBS Ön Kayıt ekranından yazdırılacak)

4. Ders Kaydı
Kayıt Merkezinde kesin kayıt işlemlerini tamamlayan öğrenciler, fakültesine/yüksekokuluna giderek, danışman öğretim elemanına ders kaydını yaptırmalıdır.

5. Yabancı Dil Yeterlilik ve Seviye Tespit Sınavları
Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı bulunan programlara kayıt yaptırdıysanız, Yabancı Dil Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavları 14 Eylül – 16 Eylül 2011 tarihlerinde yapılacaktır. İngiliz Dil Bilimi, Almanca Mütercim- Tercümanlık ve İngilizce Öğretmenliği Bölümleri kendi fakültelerinde, diğer bölümlerin sınavları ise Yabancı Diller Yüksekokulunda yapılacaktır.

6. Sağlık Güvencesi
Kesin kayıt işlemleri biten ve hiç bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilerin Üniversitemiz sağlık hizmetinden yararlanabilmeleri için Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na en kısa sürede başvuruda bulunmaları gerkemketedir.

Bir yorum

  1. ön kayıt yapmam gerekiyor ama kredi sayesinde bu işi halletmem gerekiyor ne yapmam lazım bilgi verirmisiniz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>