Salı , 28 Haziran 2016
Son
Buradasınız: Anasayfa » GENEL » II. Dünya Savaşı Hakkında Az Bilinen 5 Gerçek

II. Dünya Savaşı Hakkında Az Bilinen 5 Gerçek

II. Dünya Savaşı yakın zamanda gerçekleştiği, hakkında sayısız dokümana ulaşılabildiği ve canlı tanıkların ifadeleri bulunduğu için en fazla bilgi sahibi olduğumuz savaştır. Yine de bu bilgi bolluğu içinde savaş hakkındaki bazı ilginç olaylar ve gerçekler unutulmaya yüz tutmuştur. İşte bunlardan bazıları:

1. BBC’nin Gizli Mesajları

Savaş sırasında BBC (British Broadcasting Corporation) tüm dünyada en çok dinlenen radyo idi. Dünyada olup bitenler hakkında en doğru bilgileri sunduğu için Nazi işgalindeki Avrupa’da BBC dinlemek büyük bir riskti.

Belli programların başlarında BBC, Avrupa’daki direnişçilere gizli mesajlar gönderiyordu. Dinleyenlerin çoğu için mesajlar bir anlam ifade etmiyordu, fakat bilgisi olan kişiler için bu mesajlar ‘tren yolunun bir bölümünü patlatın’ veya ‘kısa süre içinde yeni bir SOE ajanı (Özel Operasyon Yetkilisi) gelecek’ gibi anlamlar taşıyordu.

BBC tarafından iletilen en önemli gizli mesaj, Normandiya çıkarmasının gerçekleşmesine yakın bir zamanda yayınlanan Paul Verlaine’e ait bir şiirin iki mısrasıydı. “Sonbaharda kemanların uzun iç çekişleri” ilk mısraydı ve direnişçilere hazırlanmalarını söylüyordu. Kısa süre sonra gelen ikinci mısra “Tekdüze bir durgunlukla yüreğimi okşuyor” Fransa’daki tüm direnişçilere harekete geçmelerini söylüyordu.

2. Tersine Sünnetle Kurtulan Yahudiler

İkinci Dünya Savaşı sırasında çok sayıda Yahudi’nin hayatı sünnet yapan doktorlar tarafından kurtarıldı. Dr Josef Jaksy hastanın penisi etrafında küçük bir kesik açarak onlara sünnetin yakın zamanda tıbbi nedenlerle yapıldığını gösteren belgeler veriyordu.

Dr Feliks Kanabus isminde Polonyalı bir doktor işi bir adım daha ileri götürerek hastanın vücudunun başka bir bölümünden aldığı deriyi penise ekleme suretiyle 140’a yakın operasyon gerçekleştirdi.

3. Wagner’in Kayıp Notaları

50. yaş gününde Hitler’e müzisyen Richard Wagner’in bestelerine ait notaların asıllarının bulunduğu bir çanta hediye edildi. ‘Die Feen’, ‘Die Liebesverbot’, ‘Reinzi’, ‘Das Reingold’ ve ‘Die Valkure’ notalarını ve ‘Der Fliegende Hollander’in orkestral taslağını içeren koleksiyon için bir grup sanayici yaklaşık olarak bir milyon mark ödedi.

Savaşın sonlarına doğru Frau Winifred Wagner, Führer adına çantayı güvenli bir yere saklamayı teklif etti, fakat Hitler onları zaten gerçekten güvenli bir yere sakladığını belirterek teklifi reddetti. Hitler şaka yapmıyordu. El yazmaları bugüne kadar bulunamadı.

4. Hong Kong’un Düşüşü

1941 yılının Noel günü, İngiliz bölgesi Hong Kong imparatorluk kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Hong Kong, 1791’den beri düşman tarafından ele geçirilen ilk İngiliz kolonisidir. 1,975 asker ve 8,000 gönüllüden oluşan müttefikler, 60,000 kişilik Japon kuvvetlerine karşı 17 gün direndiler ve sağ kalanlar teslim oldu.

Hayatta kalanlar esir olarak savaş kamplarına götürüldüler ve çoğu hastalıktan ve açlıktan öldü. Yaşanan en kötü trajedi ise ‘Lisbon Maru’ isimli geminin Amerikan denizaltısı tarafından gemide kimlerin bulunduğu bilinmeden batırılması oldu. Toplam 843 savaş esiri hayatını kaybetti.

5. Londra Kulesindeki Son İdam

14 Ağustos 1941 tarihinde idam edilen Alman casusu Josef Jakobs, Londra Kulesinde idam edilen son kişi oldu. Sekiz kişilik idam mangasının önüne getirilen Jakobs’un kalbinin üzerine işaret yerleştirildi ve o noktaya tam 5 kurşun isabet etti. Jakobs İngiltere’ye  paraşütle inişi sırasında bacağını kırmış ve derhal yakalanmıştı.

Josef Jakobs Londra’da belirsiz bir mezara gömüldü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>