Perşembe , 26 Mayıs 2016
Son
Buradasınız: Anasayfa » GENEL » Dünya’nın en ilginç tesadüfleri

Dünya’nın en ilginç tesadüfleri

 • 1835 yılında Halley Kuyruklu Yıldızı dünyanın yakınından geçtiği gün doğan Mark Twain, Halley’in 1910 yılındaki bir sonraki geçişinde hayatını kaybetti. Twain 1909 yılında şu öngörüde bulunmuştu: “1835 yılında Halley Kuyruklu Yıldızı ile dünyaya geldim, önümüzdeki yıl tekrar geliyor ve onunla gitmeyi umuyorum.”
 • Oregon’un Columbian gazetesi 28 Haziran 2000 günü bir şans oyunu için talihli numaraları duyurdu. Gazetede Oregon yerine yanlışlıkla Virginia’nın sonuçları olan 6-8-5-5 yayınlandı. Bir sonraki Oregon çekilişinde çıkan rakamlar aynı rakamlardı.
 • Alman dergisi olan Das Besteran 1979 yılında bir yazı yarışması düzenledi. Okuyucular sıra dışı fakat yaşanmış olaylara dayanan hikayeler göndereceklerdi. Kazanan Münihli Walter Kellner’in hikayesi yayınlandı. Hikayede Sardinya ve Sicilya arasında Cessna 421 ile uçuş yaptığı bir zamanı anlatıyordu. Deniz üzerindeyken uçağın motoru arızalandı ve suya iniş yapmak zorunda kaldı, bir süre yardım botunda bekledi ve kurtarıldı. Bu hikaye kazanan kişiyle aynı adı taşıyan Avusturyalı Walter Kellner tarafından fark edildi ve Alman Walter Kellner’in kendi hikayesini çaldığını iddia etti. Avusturyalı Kellner aynı deniz üzerinde Cessna 421 ile uçtuğunu, uçağın arızalandığını ve Sardinya’ya inmek zorunda kaldığını anlattı. Aslında hikaye sonundaki ufak bir farklılık dışında tamamen aynıydı. Dergi iki hikayeyi de inceledi ve aynı isimde iki kişi tarafından neredeyse aynı hikaye anlatılmış olsa da, ikisinin de doğru olduğu ortaya çıktı.
 • Morgan Robertson’ın 1898 tarihli Futility romanı Titanic felaketi ile pek çok paralellik taşıyordu; hikayede kurgusal bir gemi olan Titan (Titanic ile aynı anlamı taşıyor) son teknoloji ürünü bir gemiydi ve sakin bir Nisan akşamı New York’a yol alırken bir buz dağına çarpıyordu ve yetersiz can kurtarma sandalları nedeniyle çok sayıda yolcu hayatını kaybediyordu. Kitaptaki daha pek çok detay Titanic felaketi ile uyumluydu. Yazar daha sonra Beyond The Spectrum isminde bir kitap yazdı. Kitapta gelecekteki bir savaşta “güneş bombası” adlı bombaları taşıyan uçaklar anlatılıyordu. Bu bombalar bir şehri yok edebilecek güçteydi ve bakanları kör eden bir ışık patlamasına yol açıyordu. Savaş Aralık ayında Japonların Hawai’ye gizlice saldırmasıyla başlıyordu (2. Dünya Savaşında Japonların Pearl Harbor’a saldırısının ardından Amerika Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombaları atmıştı).
 • 1872 yılında Fransa’da Baron Rodemire de Tarazone, Claude Volbonne tarafından öldürüldü. 21 yıl önce Baron’un babası da başka bir Claude Volbonne tarafından öldürülmüştü.
 • 28 Temmuz 1990 tarihinde İtalya kralı Umberto I, Monza kentindeki bir restoranda akşam yemeği yiyordu. Kısa süre sonra restoran sahibinin krala birebir benzediği fark edildi. Restoran sahibinin ismi de Umberto’ydu ve karısının ismi kraliçenin ismi ile aynıydı. Üstelik restoran kralın yönetimi devraldığı gün açılmıştı. Restoran sahibi Umberto olayın ertesi günü vurularak öldürüldü; kral Umberto I de öyle…
 • 13 Şubat 1746′da Fransız Jean Marie Dubarry babasını öldürdüğü için idam edildi. Tam 100 yıl sonra 13 Şubat 1846′da aynı isme sahip (Jean Marie Dubarry) bir başka Fransız idam edildi. O da babasını öldürmüştü.
 • 26 Kasım 1911′de Sir Edmund Berry’i öldürdükleri için üç adam Londra’daki Greenberry Hill’de asılarak idam edildiler. Adamların soy isimleri Green, Berry ve Hill’di.
 • Hannibal Lecter karakteri ile ünlenen İngiliz aktör Anthony Hopkins, George Feifer’ın kitabı The Girl From Petrovka’nın film uyarlaması için baş rollerden birini almıştı. Kontratın imzalanmasından bir kaç gün sonra Hopkins kitabın bir kopyasını satın almak için Londra’ya gitti. Pek çok kitapçıyı dolaştı fakat aradığını bulamadı. Leicester Meydanı’nda evine gitmek için treni beklerken bankta unutulmuş bir kitap fark etti. Kitap Hopkins’in aradığı The Girl From Petrovka’ydı. Bu bile başlı başına büyük bir tesadüf olmaya yetecekken, aslında sadece sıra dışı bir olaylar zincirinin ilk halkasıydı. 2 yıl sonra Viyana’da film çekimlerinin ortasında yazar George Feifer, Hopkins’i ziyarete geldi. Feifer kendi kitabının bir kopyasına sahip olmamaktan yakındı. Elindeki son kitabı – içinde notları ile birlikte – daha sonra Londra’da kaybedecek olan arkadaşına emanet etmişti. Şaşkınlık içinde Hopkins bulduğu kitabı Feifer’a uzattı. ‘Kaybettiğin bu muydu?’ diye sordu, ‘kenarlarında notlar var?’.. Bu o kitaptı.
 • İngiliz Binbaşı Summerfold Şubat 1918′de Flanders düzlüklerinde atının üzerinde savaşırken bulunduğu yere yıldırım düştü ve belden aşağısı felç oldu. Summerfold emekli olup Vancouver’a taşındı. 1924 yılında bir gün dere kenarında balık tutarken altında oturduğu ağaca yıldırım düştü ve adamın sağ tarafı felç oldu. 2 yıl sonra Summerfold parkta yürüyüşe çıkabilecek kadar kendini toparlamıştı. 1930 yılında bir gün yine parkta yürürken üzerine bir yıldırım düştü ve adam tamamen felç oldu. 2 yıl sonra da hayatını kaybetti. Ama yıldırım onun peşini bırakmaya niyetli değildi. 4 yıl sonra bir fırtına sırasında mezarlığa bir yıldırım düştü ve bir mezar taşını paramparça etti. Orada yatan kişi tabii ki Binbaşı Summerfold‘du.
 • 1899 yılında İtalya’nın Taranto şehrinde, evinin avlusunda gezinen bir adamın üzerine yıldırım düştü ve ölümüne sebep oldu. 30 yıl sonra oğlu aynı yerde aynı şekilde hayatını kaybetti. 8 Ekim 1949′da ilk kurbanın torunu ve ikinci kurbanın oğlu olan Rolla Primarda aynı yerde, aynı şekilde ölen 3. kişiydi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>